Deklaracja dostępności Strony Internetowej II Liceum Ogólnokształcącego im gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego -plik pdf

Wstęp

II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej szkoły www.2lo-sikorski.pl.

Daty publikacji i aktualizacji

  • Data publikacji strony internetowej: 2019-11-28
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:  2019-11-28

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa naszej placówki jest w znacznej części zgodna z wytycznymi dla dostępności treści internetowych w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych

Data sporządzenia deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono: 2024-03-31

W II Liceum dla strony www.2lo-sikorski.pl przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony:

Test – European Internet Inclusion Initiative, (pod adresem internetowym: http://checkers.eiii.eu/ ),

z którego wynika, że strona internetowa www.2lo-sikorski.pl spełnia wymagania w 96.68 %.

Strona internetowa była budowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej. Szkoła będzie na bieżąco usuwać stwierdzone niedogodności na stronie internetowej

 Ułatwienia na stronie www.2lo-sikorski.pl

  • podwyższony kontrast
  • możliwość zmiany wielkości liter na stronie
  • możliwość zmiany czcionki na czytelną (bezszeryfową)
  • podkreślenie oraz podświetlenie linków
  • możliwość odwrócenia kolorów
  • nawigacja klawiaturą
  • zmiana proporcji ekranu

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
  • część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
  • brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,

Wyłączenia:

  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Telefon: +48 84 664 20 01

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna w II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim

 

Wejście do  budynku szkoły i budynku hali sportowej

Do budynku szkoły i budynku hali sportowej prowadzą  wspólne 2 wejścia znajdujące się w łączniku pomiędzy oboma budynkami:

główne – wejście i wjazd od  ulicy Żwirki i Wigury. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły i hali sportowej. Wejście  zaopatrzone w podjazd niepełnosprawnych. Nie stwarza barier architektonicznych. Podwójne drzwi dwuskrzydłowe – wejście przez jedno skrzydło (możliwość otwarcia drugiego  ręcznie od holu łącznika).

dodatkowe – od strony ulicy  Jana Pawła II , podwójne drzwi dwuskrzydłowe – wejście przez jedno skrzydło (możliwość otwarcia drugiego, ręcznie od środka). Wejście dostępne w godzinach pracy szkoły. Do drzwi wejściowych prowadzi chodnik ze  schodkami.

Wejście dla widzów w budynku hali sportowej  

główne - wejście i wjazd od ulicy Jana Pawła II i trzeciego parkingu drzwi dwuskrzydłowe, wejście  zaopatrzone w podjazd dla niepełnosprawnych, dostępne jest tylko w określonych godzinach dla uczniów i pracowników szkoły oraz najemców hali sportowej a także w czasie organizowanych imprez. Dla interesantów udostępniane jest jedynie po wcześniejszym  powiadomieniu sekretariatu szkoły i umówieniu wizyty interesanta.

 

Dostępność budynków

 

Budynek szkoły jest dwupoziomowy. 

Parter bez barier architektonicznych. Dla osób na wózkach dostępne mogą być korytarze, szatnia, sanitariaty, sale lekcyjne, pokój nauczycielski , biblioteka , i administracja szkoły (tylko na parterze budynku szkoły). i hala sportowa.

Piętro budynku  z pomieszczeniami dydaktycznymi nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo ponieważ barierą są schody (brak windy).

 

Hala sportowa to budynek dwupoziomowy, bez barier architektonicznych wewnątrz budynku znajduje się 2 urządzenia (winda i platforma) do transportu osób winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do budynku szkoły i hali sportowej i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W szkole jak i w hali sportowej  nie ma pętli indukcyjnych, systemów FM  i innych urządzeń których  celem jest wspomaganie słyszenia.

 

W budynku łącznika dostępna jest wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń.  W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, nie można skorzystać z tłumacza języka migowego.

Brak informacji dotykowej/głosowej.

 

Pracownicy udzielający pomocy przy wejściu do budynku

Osobami oddelegowanymi do pomocy osobom niepełnosprawnym przy wejściu do budynku są pracownicy obsługi. Powiadamianie wskazanych pracowników odbywa się za  pomocą domofonu  znajdującego się w łączniku przy drzwiach głównego wejścia.

 

Obsługa osób słabosłyszących

Nie istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym.

 

Dostępność parkingu

Szkoła z halą sportową posiada 3 parkingi wewnętrzne

Parking nr1 i nr 2 - wjazd  na 2 parkingi od ulicy Żwirki i Wigury . Parkingi są dostępny w godzinach pracy szkoły i hali sportowej. W odległości ok. 10 metrów od drzwi wejściowych do budynku  znajduje się miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Od strony parkingu do głównego wejścia należy pokonać 1 schodek lub skorzystać z podjazdu dla wózków.

Parking nr 3 - wjazd  na  parking od ulicy Jana Pawła II . Parking  jest dostępny w godzinach pracy szkoły i hali sportowej. W odległości ok. 35 metrów od drzwi wejściowych do budynku  znajduje się miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych

Od strony parkingu nr 3 do głównego wejścia dla widzów w budynku hali sportowej należy pokonać 2 schodki lub skorzystać z podjazdu dla wózków.

Od strony parkingu nr 3 do dodatkowego wejścia na łącznik należy pokonać chodnik ze schodkami ( brak podjazdu dla wózków).